Magyar Katolikus Lexikon > R > Római katholikus egyházi énekek

Római katholikus egyházi énekek, Eger, 1887, 1890: kétkötetes, eredetileg füzetenként megjelent →énekeskönyv, →Szemenyei Mihály és →Kapossy György szerkesztésében, az utóbbi orgonakíséretével. - Az 1. köt. 1-339., a 2. köt. 1-635. sorszám alatt össz. 974 éneket tartalmaz 526 dallammal. A szerk-k fölhasználták ugyan →Bozóki Mihály és →Kovács Márk, s kisebb mértékben mások gyűjt-ét is, figyelembe vették a hívek és a kántorok hagyományát, de főként a saját énekeiket, dallamaikat tették közzé. Szemenyei 600 énekszöveget, Kapossy 187 dallamot írt azzal a céllal, hogy kiegészítsék a már 30 éve használt →Katolikus egyházi énektár (1855) elégtelennek tartott anyagát. Rajtuk kívül még néhány szövegíró (pl. Matkovich Gyula [→Markos Gyula] 55 offertórium-énekkel) és 18 dallamszerző szerepel a gondos nyilvántartásban. P.G.